Denise 4.2 – REEDYCJA 2013.07.09

Link do programu: Denise4.2-REEDYCJA2013

Po dziś dzień zdarza mi się otrzymywać maile od użytkowników Denise 4. Czasem piszecie o tym, w jaki sposób stosujecie Denise w swoich projektach. Jest to przedsięwzięcie niezwykle karkołomne, bo konstrukcja programu tego nie ułatwia. Kiedy czytam jak wiele pracy Was to kosztuje, wprawia mnie to w zakłopotanie. Nie mogę już poprawić starej wersji, jednak mogę Wam podziękować. Niech to ponowne wydanie, uzupełnione o dokumentację z trzech wersji, będzie formą podziękowania za nadawanie wartości mojej pracy. Jeśli nadal chcecie mnie wspierać w budowaniu sztucznej inteligencji, proszę przesyłajcie mi logi rozmów z katalogu TALK. Posłużą mi one do dalszych badań.

Reedycja nie wiąże się z wprowadzeniem żadnych modyfikacji w algorytmach programu. Wprowadziłem jedynie kilka drobnych zmian kosmetycznych w interfejsie użytkownika. Nie mam więc niczego do dodania o wersji, od której pierwszego wydania mija 13 lat.

A Z PERSPEKTYWY 13 LAT…

Ten człowiek prawi nonsensy – rzekł przybysz, usłyszawszy Mistrza. Uczeń odparł:
„Ty również prawiłbyś nonsensy, gdybyś próbował wyrazić Niewyrażalne”.
Kiedy przybysz spytał o to samego Mistrza, oto jaką otrzymał odpowiedź:
Nikt nie jest wolny od prawienia nonsensów. Największym nieszczęściem jest robić to na poważnie„.

o. Anthony de Mello SJ

Denise 4.2 postrzegam jako nieudolną próbę zrozumienia natury umysłu i wcielenia go w programie. Czytając dokumentację, wyraźnie widzę jak wielkie prawiłem nonsensy. Wiem, że nie jestem od nich wolny także dzisiaj, więc do nich wszystkich chętnie się przyznaję. Dziś być może zadaję lepsze pytania, ale to bez znaczenia, bo…

Najpiękniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć jest oczarowanie tajemnicą. Jest to uczucie, które stoi u kolebki prawdziwej sztuki i prawdziwej nauki. Ten, kto go nie zna i nie potrafi się dziwić, nie potrafi doznawać zachwytu, jest martwy, niczym zdmuchnięta świeczka. Najważniejsze, abyśmy nigdy nie przestali zadawać pytań. Ciekawość ma swoje własne racje istnienia. Nie sposób nie oniemieć z zachwytu, gdy kontempluje się tajemnice wieczności, życia, czy też wspaniałej struktury rzeczywistości. Wystarczy spróbować pojąć choćby drobny fragment tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie wolno utracić tej świętej ciekawości.

Albert Einstein

Denise 4.2 to nie tylko program. To przede wszystkim próba uchwycenia drobnego fragmentu tajemnicy umysłu, natury ludzkiego poznania, czegoś wymykającego się opisowi. I właśnie o to chodzi w całym projekt Denise. Kto tego nie rozumie, nie rozumie niczego.

CO NOWEGO:

Denise-MYTH 4.2 (00.11) REEDYCJA: 2013.07.09

DODANE I USPRAWNIONE ELEMENTY

  • uaktualnione zostały dane kontaktowe
  • w bazach danych znak '·’ został zamieniony na '#’
  • wprowadzone zostały drobne zmiany kosmetyczne w graficznym interfejsie użytkownika

Link do programu: Denise4.2-REEDYCJA2013


Opublikowano

w

przez

Tagi: