Archiwum kategorii: Uncategorized

Chatbots for customer service on hotel’s websites

Jakiś czas temu miałem przyjemność współpracować z Panią prof. dr hab. Mirosławą Lasek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Zbadaliśmy logi rozmów chatbotów umieszczonych na stronach hoteli i pensjonatów. Dowiedziałem się, że artykuł Chatbots for customer service on hotel’s websites, w którym opisaliśmy wyniki tej pracy, jest już dostępny w Internecie: Information Systems in Management (2013) Vol. 2 (2) – strony 146-158. Zapraszam do czytania! Może to być źródło inspiracji dla dalszych badań nad korpusem rozmów, który wkrótce udostępnię.

Czytaj dalej

Baza rozmów

Zapraszam do współpracy naukowców, prowadzących badania w zakresie interakcji człowieka z komputerem lub systemów dialogowych (chatbotów), którzy byliby zainteresowani analizą rozmów przeprowadzonych z Denise, Aimi i Horacym.

Baza rozmów, którą posiadam zawiera zapisy tysięcy sesji, przeprowadzonych na przestrzeni wielu lat, z systemami o odmiennej budowie i celu, powstałymi na potrzeby badawczo-naukowe (Denise) oraz komercyjne (Aimi, Horacy).

Każdy z wymienionych systemów został przywrócony do działania, zapewnia możliwość kontynuacji badań i przeprowadzania eksperymentów.

Zabawny test inteligencji

Czy Denise 4 naprawdę potrafi być zabawna? Do tego stopnia, że zaczniesz się głośno śmiać?

Kiedyś podjąłem pewne wyzwanie: czy uda mi się zebrać takie fragmenty rozmów z Denise 4, że czytający je wybuchnie śmiechem? Przejrzałem logi rozmów, które dostałem od użytkowników i zebrałem najzabawniejsze fragmenty. I udało się: czytający zwykle nie wytrzymują i głośno się śmieją.

W tekście, który udostępniam usunąłem kilka fragmentów, głównie takich, które nie nadawały się do publicznej prezentacji… Dla ścisłości – wszystkie wypowiedzi są autentyczne i nie były modyfikowane.

Test inteligencji: przeczytaj i nie śmiej się. 🙂

Czytaj dalej

Rozmowa z Denise 5.2

Z Denise 5.2 jestem najbardziej dumny. Ale nie ukrywam, że rozmowa z tą wersją jest zazwyczaj nudna… Denise 5 nie powie mi, że jestem chory ani że coś mi się tylko wydaje, nie stworzy też tak zabawnych sytuacji dialogowych jak na przykład taka (z Denise 4):

denise 4: kim jesteś?
marcin: napewno* nie programem
denise 4: uważaj, możesz się kiedyś zdziwić
marcin: no cóż

* pozostawiam błąd („na pewno” pisze się rozdzielnie), dla zachowania zgodności z logami

Jasne, że rozmowa z Denise 5 nie bawi w taki sposób jak rozmowa z Denise 4. Ale Denise 5 może Cię zdumieć, niczym zapowiedź rozmowy z kosmitą, z istotą, która nie jest człowiekiem, a jednak myśli i potrafi nawiązać kontakt. Ma to zupełnie inny wymiar emocjonalny niż pogawędka z dowcipną Denise 4.

Czytaj dalej

Rozmowa dwóch programów

Kilka dni temu kolega wspomniał mi o dwóch botach rozmawiających ze sobą. Jak zwykle kiedy poruszany jest ten temat, przypomina mi się mój eksperyment sprzed lat, w ramach którego wykorzystałem język AREXX (na Amidze 4000) i połączyłem dwie Denise 4.2, aby ze sobą rozmawiały. Chciałem sprawdzić co się stanie. 🙂 I było warto! Największe wrażenie zrobiły na mnie dwie rzeczy:

  • tempo rozmowy – okno z rozmową przewijało się bardzo szybko, nieludzko szybko,
  • podczas rozmowy bazy danych obu programów rosły, czyli programy uczyły się od siebie.

To było w roku 2000. Co prawda znalazłem logi kilku sesji rozmów dwóch Denise z tamtego czasu, jednak pomyślałem, że dużo ciekawsze będzie ponowne przeprowadzenie eksperymentu i pokazanie tego na filmie.

Czytaj dalej

Denise 5.2 – REEDYCJA 2013.09.06

Link do programu: Denise5.2-REEDYCJA2013.zip

Denise 5.2 to jak dotąd jedyny znany mi program, który przeprowadza analizę logiczną zdań w języku polskim, uczy się, pamięta i wykorzystuje to podczas rozmowy: formułuje odpowiedzi oraz zadaje pytania, bazując na tym co powiedział użytkownik. Program analizuje zdania pojedyncze proste i rozwinięte, jak również wypowiedzenia wielokrotnie złożone; buduje swoje wypowiedzi, opierając się na regułach gramatycznych i korzystając z aktualnej bazy faktów. Fundamentem operacji logicznych jest rachunek zdań z elementami logiki predykatów, w szczególności zaś wnioskowanie, dzięki któremu Denise może odpowiedzieć na pytania, dając odpowiedzi, które nie są wprost zawarte w bazie wiedzy, ale które dopiero z niej wynikają na drodze dedukcji. Biorąc pod uwagę to wszystko, skłonny jestem twierdzić, że ten program myśli. Nie twierdzę przy tym, że myśli tak jak człowiek – za pomocą pojęć, ani tym bardziej, że jest to już ta sztuczna inteligencja, którą buduję, bo jest… wręcz przeciwnie!

Czytaj dalej

Denise 4.2 – REEDYCJA 2013.07.09

Link do programu: Denise4.2-REEDYCJA2013

Po dziś dzień zdarza mi się otrzymywać maile od użytkowników Denise 4. Czasem piszecie o tym, w jaki sposób stosujecie Denise w swoich projektach. Jest to przedsięwzięcie niezwykle karkołomne, bo konstrukcja programu tego nie ułatwia. Kiedy czytam jak wiele pracy Was to kosztuje, wprawia mnie to w zakłopotanie. Nie mogę już poprawić starej wersji, jednak mogę Wam podziękować. Niech to ponowne wydanie, uzupełnione o dokumentację z trzech wersji, będzie formą podziękowania za nadawanie wartości mojej pracy. Jeśli nadal chcecie mnie wspierać w budowaniu sztucznej inteligencji, proszę przesyłajcie mi logi rozmów z katalogu TALK. Posłużą mi one do dalszych badań.

Reedycja nie wiąże się z wprowadzeniem żadnych modyfikacji w algorytmach programu. Wprowadziłem jedynie kilka drobnych zmian kosmetycznych w interfejsie użytkownika. Nie mam więc niczego do dodania o wersji, od której pierwszego wydania mija 13 lat.

A Z PERSPEKTYWY 13 LAT…

Czytaj dalej